دسته‌بندی نشده

رتبه برتر؟چگونه؟

یکسری مهارت است که از نظر خیلی از مشاورین و اساتید میتواند باعث موفقیت فرد در تحصیل شود که به قرار زیر است:

گذاشتن هدف

برنامه ریزی تحصیلی

روش صحیح مطالعه

تقویت حافظه

تمرکز و دقت

تغذیه و استراحت

امتحان

آرامش

مدیریت زمان

کنکور

اصلی که بتونید از این مهارت ها یه صورت کامل استفاده کنید این است که تمرین کنید و بیشترین استفاده را از آن ببرید.

هدف: موضوع یا جایگاهی است که برای رسیدن به آن فکر و تلاش میکنیم.اگر ندانیم کجا میرویم رسیدن به مقصد به عنوانی غیر ممکن است.شاید به جرأت بتوان گفت یکی از مهم ترین دلایلی که دانش آموزان در کنکور موفق نمی شوند، نداشتن هدف است. پاسخ بسیاری از دانش آموزان به این سؤال «دوست داری در چه رشته دانشگاهی قبول شوی؟ این است که فرقی نمی کند، فقط یک رشته خوب باشد! پس برای موفقیت اولین گام انتخاب هدف است.
مطالعه:در نظر داشته باشید بیشترین اطلاعات از طریق مطالعه به دست میاید. پس مطالعه مهم ترین شیوه یادگیری است که با خواندن، یادداشت برداری، مرور کردن و تمرکز همراه است.مطالعه بدون شناخت و روش صحیح مناسب نیست و نتیجه ای ندارد.برای کسب موفقیت تحصیلی علاوه برداشتن علاقه به مطالعه، آشنایی با روش صحیح مطالعه نیز ضروری است. روش صحیح مطالعه نیازمند آگاهی از تکنیک ها، شرایط موفقیت ها و عوامل محیطی است که به نسبت نوع درس مورد مطالعه متفاوت است. به کاربردن فنون ماهرانه مطالعه ما آن را آسانتر و لذت بخش تر می نماید و در نتیجه علاقه به مطالعه را افزایش می دهد.
حافظه:مغز انسان میلیاردها میلیارد سلول زنده دارد و شامل توانای نامحدود است پس با استفاده روش صحیح این توانایی را بیاموزیم و از موفقیت لذت ببریم.مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است. نیمکره چپ مربوط به حفظیات فرمول و محاسبات است و نیمکره راست مربوط به تصویر، رنگ، خلاقیت و نمایش است. بیشتر انسان ها تنها از نیمکره چپ خود استفاده می کنند. درحالی که حافظه بلند مدت در نیمکره راست انسان قرار دارد. آشنایی با انواع حافظه، روش انتقال مطالب به حافظه بلند مدت، روش رسم نمودارهای حافظه و رعایت فواصل زمانی مرور درسی و منحنی فراموشی به ما کمک خواهد کرد که در مطالعه و یادگیری دروس احساس موفقیت بیشتری داشته باشیم. تغذیه و استراحت، کسب موفقیت تحصیلی مستلزم توجه به تمامی نیازها از جمله نیاز جسمی، عاطفه، اجتماعی و… می باشد.

آگاهی از روش های تغذیه و استراحت صحیح می تواند در موفقیت تحصیلی موثر باشد، برای مثال این که بدانیم مصرف چه موادغذایی حافظه را تقویت می کند؟ کدام موادغذایی خستگی را کاهش داده و بازدهی بیشتری ایجاد می کند؟ شب قبل از امتحان کنکور، صبح امتحان کنکور مصرف چه موادغذایی مناسب تر است؟ میزان و فواصل خواب و استراحت در برنامه ریزی درسی تا چه حد است؟چگونه می توان با کنترل عوامل محیطی و به کار بردن راهبردهای رفتاری بیشترین انرژی را در هنگام خواب دریافت کرد؟
در امتحان معمولا چیزی بالاتر از معلومات شخصی فرد را مورد آزمایش قرار می دهند. گاهی افراد اظهار می دارند درس را خیلی خوب خوانده اند، اما از امتحان نتیجه دلخواه را کسب نکرده اند. در امتحان فکر، آرامش، نظم، توانایی انتقال، میزان دریافت و درک مطالب فرد نیز مورد سنجش و اندازه گیری قرار می گیرد. کسب فنون و مهارت های (قبل از امتحان- حین امتحان- بعداز امتحان) به دانش آموز کمک می کند تا به موفقیت تحصیلی خود بیفزاید.
آرامش:هر پدیده و موقعیت جدیدی با اضطراب و نگرانی همراه است. درس پاسخ دادن، امتحان، کسب رتبه برتر در کلاس، کنکور و… همه این ها به میزانی که در تجربه نیامده باشد اضطراب آورتر است. از آن جایی که داشتن آرامش باعث می شود تا بتوانیم از تمامی توانایی هایمان به صورت کامل استفاده کنیم، موفقیت در تحصیل در گرو توجه ویژه دانش آموزان به عوامل زمان است، زمان صحیح برای برنامه ریزی مطالعه، استراحت، مرور درس ها از همه مهمتر مدیریت زمان در جلسات آزمون. دانش آموزانی هستند که با داشتن اطلاعات علمی بسیار بالا و دلیل عدم مدیریت زمان در جلسه آزمون فرصت نمی کنند به همه سؤالات پاسخ دهند. به خاطر داشته باشیم حتی کسب رتبه های برتر در کنکور فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست، زیرکی و استفاده درست از وقت نیز نکته مهمی است بایستی به آن توجه نمود.کنکور، با اذعان به این که ورود به دانشگاه به هیچ وجه به منزله موفقیت در زندگی محسوب نمی شود، ولی از نظر مراحل تحصیلی رسیدن به قله تحصیل در مدارس، شرکت در آزمون کنکور ورود به دانشگاه می باشد که خود نیازمند تکنیک ها و مهارت های ویژه ای است که متاسفانه خیلی ها فقط یکی دوسال آخر دبیرستان به فکر آن می افتند، در صورتی که اگر از قبل جزو اهداف ما قرار گرفته باشد رسیدن به آن بسیار سهل و آسان است.
ولی باور داشته باشیم که: اگر کوهنورد بداند که می خواهد به کدام قله برسد، حتما فاتح آن خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *