دسته‌بندی نشده

۴ سد موفقیت در کنکور

مشاوره با مشاورین فراموش نشود

۱دانش آموزان ناموفق معمولا درمقابل حرف‌های دیگران دو نوع عملکرد دارند، عده ای حرف هیچ کس را نمیپزیرند و فقط خودشان را قبول دارند، این افراد از آنجایی که شناخت خوبی از فضای کنکور ندارند به بن بست می خورند و در انتها به موفقیتی هم نمیرسند، چرا که فضای کنکور پیچیده تر از آن است که بشه بدون بهره گیری از مشاورین با تجربه از آن با موفقیت گذشت.رویکرد دوم را دانش آموزانی مطرح می کنند که حرف هر فرد بی اطلاعی را که گوش میدهند، فوراً استرس میگیرند که نکند روشی که استفاده میکنم اشتباه باشد و شخص دیگری درست بگوید، نتیحه این رویکرد تنها از شاخه ای به شاخه دیگر پریدن و وقت هدر دادن است که باعث می شود هیچ کار مثبتی صورت نگیرد و در همان وضعیت ماندن نتیجه اش میشود

قدرت تست زنی را بالا ببرید

۲بعضی دانش آموزها که تعدادشان هم کم نیست، همیشه از اینکه وقت زیادی را بر روی درس ها می گذارند، ولی موفق نمی شوند شکایت دارند. جالب است که وقتی از روش درس خواندن آنها سؤال می‌شود معمولاً جوابشان این است که جزوه فلان استاد و درسنامه های فلان کتاب را حفظ هستند بشکلی که هر سوالی داده شود، فورا آنرا میتوانند حل کنند، این دانش آموزان آنقدر تست  انواع کتاب‌های مختلف را کار کرده اند که هیچ مشکلی در زدن تستهای آن ندارند اما وقتی پای آزمون سراسری یا مشابه آن به وسط می آید نمیتوانند تست زنی خوبی داشته باشند. علت این موضوع در نداشتن مهارت کافی در پیدا کردن  ایده های طراحان کنکور و توجه به نکات مهم است، این دانش آموزان به جای فکر کردن و ایده یابی، زمان زیادی را برای  حفظ کردن روابط زیاد و پراکنده جزوات و کتابهای تستی می کنند.

شب‌ها زود بخوابید که صبح‌ها زود بیدار بشید

۳موضوع خواب و استراحت کافی و در کنار آن سحرخیزی یکی از دیگر موضوعات مهم است. او که هم اکنون از دستیاران سینا تهرانی است معتقد است، عادت بدی که بعضی کنکوری ها دارند عدم توجه به خواب کافی و خوابیدن در شب است، البته این مشکل تنها به کنکوری ها آسیب نمی زند و متاسفانه در بسیاری از دانشجویان و به خصوص بچه های خوابگاهها نیز دیده می شود. باید این نکته را در نظر داشت که اولا بدون خواب کافی هنگام درس خواندن یا تست زدن ذهن به شدت درگیر است، به همین دلیل تمرکز و یادگیری به شدت کم میشود. دوما بیدارشدن هنگام صبح زود از دو جهت بسیار مفید است، اول اینکه ذهن در صبح نسبت به بقیه ساعات شبانه روز بسیار فعالتر است و نکته دیگر اینکه زمان امتحان کنکور نیز در صبح است و کسی که عادت به بیدار شدن در صبح نداشته باشد هنگام شرکت در آزمون سراسری هم هوشیاری و تمرکز لازم را نخواهد داشت.

مدیریت بحران و تسلط روی ذهن خود را بیاموزید

۴آگاهی از روش‌های مدیریت آزمون به اندازه خود آمادگی و درس خواندن برای آزمون مهم است. بسیاری از دانش آموزان نمی توانند به اندازه سوادشان در آزمون موفق عمل کنند، زیرا آنها روش‌های مدیریت آزمون را بلد نیستند، و در نتیجه وقت کم می آورند. آنها اگر سوال خیلی سخت یا خیلی آسانی ببینند، به ناگاه خود را می بازند. از طرفی ممکن است داوطلبین با شرایط بحرانی و خاص نظیر بحث و جدل با عوامل برگزار کننده آزمون مانند مراقبین مواجه شوند و چون مهارت لازم در مدیریت بحران و تسلط بر ذهن را ندارند، لذا قادر نیستند از تمام پتانسیل خود استفاده نمایند، در نتیجه زحماتی که هنگام مطالعه دروس کشیده اند را براحتی از دست می دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *